Yararlı Bilgiler

FPS Ne Demek? FPS Ne İşe Yarar? Nasıl Arttırılır?

Oyun dünyasının en bilinen terimlerinden biri olan FPS’in ne işe yaradığını veya ne anlama hemen hemen artık bilmeyen yoktur. Fakat bilmiyorsanız ve kafanızda FPS ne demek, Ne işe yarar diye sorular varsa gelin çözelim.

FPS Ne Demek?

İlk önce FPS’in açılımının ne olduğuna bir bakalım. Aslında FPS dediğimiz de internet ve oyun dünyasında farklı yere ve anlamlara sahiptir. Mesela bizim burada işleyeceğimiz konu oyun içi akıcılığı ile alakalıdır ki bunun açılımı da “frame per second” olarak karşımıza çıkıyor. Yani Türkçe çevirdiğimiz de “saniye başına kare” anlamına geliyor. Bir diğeri ise; “First person shooter” yani Türkçe’de; Birinci şahış nişancı demektir.

Frame per second = FPS > Saniye başına düşen kare sayısı ile alakalıdır ve oyun içi akıcılığı temsil eder.
First person shooter = FPS > Bir oyun türüdür ve birinci şahıs nişancı oyunları bu kategori de toplanır.

FPS ne işe yarar?

Günümüz de FPS ve kare hızı, oynadığımız video oyunlarında performans kriteri olarak görülüyor. Aslında hemen hemen bütün cihazlarda kare hızları önemli bir yere sahip diyebiliriz. Bilgisayar veya mobil aygıtımız da izlediğimiz, oynadığımız her şeyin bir kare hızı vardır. İnsan gözünün kolayca algılayabildiği bu oranı biz kullanıcılar ise bariz bir şekilde hızla orantılarız. Bir bilgisayar oyununda herşeyin yeterli akıcılıkta olması için 30 FPS gerekmektedir. Yani bir oyunu 30fps de oynadığınız da oyunun ekrana yansıyan her karesi daha akıcı olur ve takılmalar en düşük seviyede gerçekleşir. FPS 30’un altına düşmeye başladığında ise; ekranda takılmalar, kaplamaların geç yüklenmesi gibi bir takım problemler olacaktır, dolaysıyla oyun akıcılığı da düşecektir.

Her ne kadar örneği bilgisayar oyunu üzerinden vermiş olsakta bu oran bilgisayar ve mobil cihazlarda kullandığımız bir çok oyun benzeri grafik bazlı yazılımlarda da geçerlidir. Kare hızınızın düşük veya yüksek olmasının sebebi ise donanım kaynaklıdır. Nadiren de olsa eğer cihaz yeterli bileşenlere sahipse ‘yazılım’ da kaynaklı olabilir. Ne kadar, yüksek performansa sahip donanımlar birbirleriyle eşleşirse alınan verim de o oranda yüksek olur. İyi performansa sahip anakart, işlemci, ekran kartı bileşenlerin uyumu ve görüntüyü en iyi şekilde aktarabilecek bir monitör size çok daha yüksek FPS değerleri verecektir. CS:GO veya PUBG gibi çevirimiçi rekabete dayalı oyunlarda FPS’in önemi çok daha fazladır. Yüksek FPS oranına sahip olmak demek, akıcı oyun haricinde aynı şekilde ekrandaki görüntünün çok hızlı yenilenmesi sonucu oyunu oynayan kişinin olası durumlara anlık olarak hızlı tepki vermesine olanak sağlar.

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Saniyedeki_kare_say%C4%B1s%C4%B1
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

close

E-Bülten Aboneliği

Ücretsiz bülten aboneliğini başlatarak bizlere destek olabilirsin.

%d blogcu bunu beğendi: