Yararlı Bilgiler

CS:GO Rankları (Rütbeleri) ve Rank Atlama

Valve’ın en popüler FPS oyunlarından biri olan CS:GO bilmeyenimiz yoktur. Rekabete dayalı ve buna bağlı olarak bir rütbe (rank) havuzu olması insanları en çok çeken özelliklerinden biri. Peki rekabetçi CS:GO Rankları ne kadar iyi biliyorsunuz? Nasıl rütbe atlanır? Hepsini detaylı olarak bu başlıkta inceleyelim.

Rütbe ve Seviye Sistemi

CS:GO da bir rütbeye (rank) sahip olabilmeniz için öncelikle rekabetçi maç oynamanız gerekiyor. Oyun içinde seviye ve rütbe genelde yeni başlayan kişiler tarafından karıştırılan bir terim. Oyun içindeki seviye (veya level)nizi farklı modları oynarak kazandığıınız Tecrübe Puanı (EXP)  puanları ile yükseltebilirsiniz ve yenildiğiniz de ya da birinci olamadığınız da puanınızı kaybetme durumu yoktur. Rütbe sisteminde ise durum biraz daha farklıdır. Belli bir yenilgiden sonra ELO puanınız düşer ve bir alt Rütbeye düşersiniz. Kazandığınız da ise belli bir ELO puanına geldikten sonra Rütbe atlarsınız. Maalesef oyunda ELO puanımızı göremiyoruz. Kaç puandan sonra Rütbe atlarız veya düşeriz bunlar görmek mümkün değil.

İlk rekabetçi maça girebilmeniz için Seviye 2 olmanız gerekmektedir. Seviye 2 olduktan sonra Rekabetçi modunda 10 Maç oynamanız gerekiyor. Bireysel yeteneğiniz ve takım oyununuza göre bir Rütbe atayacaktır. Unutmayın ki; CS:GO 5 v 5 olarak oynanan bir takım oyunudur. Oyunda en çok kill alan değil en çok katkı yapan ve takım oyunu oynayan maçı kazanır.

Nasıl Rütbe Atlarım? CS:GO Rank Atlama

Oyunda rütbe atlamak için yapmanız gereken tek şey maçı kazanmaktır. Win aldığınız maçlarda iyi oynarsanız, ELO puanınıza eklenir ve rütbe alırsınız. Sizden yüksek rütbeye sahip takım arkadaşlarınıza oynamanız maçın değerini arttıracaktır. Çünkü eşleşme sırasında rütbeye göre eşleştirme yapacak ve rakip olarak da karşınıza takım arkadaşlarınızın rütbelerine göre rakip eşleyecektir. Eğer arkadaşlarınıza ayak uydurabiliyorsanız kazandığınız da sizin için bir avantaj olacaktır. Ne yazık ki oyundaki rütbe sistemi tam olarak açıklanabilmiş değil, burada uygulanan ve söylenen yöntemlerin hepsi deneyimsel. Oyun içinde fazla kill almak yerine oyunun görevlerini yerine getirmek sizin oyun içinde istatistiğinize ve puanınıza katkı yapacaktır. Asistleriniz, Bomba kurma, takım arkadaşlarınıza yardım etme gibi unsurlar her zaman sizin puanınıza etki edecektir.

Galibiyet seriniz iyise kaybettiğiniz maçlarda hemen rütbe düşmezsiniz. Bu yüzden win streakinizi bozmamaya çalışın. Daha çok taktiksel, takım oyunu ve bol anteranman yaparak oyunu geliştirirseniz kazanma oranınız yüksek olacaktır.

CS:GO Rankları

Oyun içinde toplamda 18 adet rütbe bulunmaktadır. Bunun 6’sı gümüş (silver’lar), 4’ü altın (gold nova’lar), 4’ü muhafız (guardian’lar), 2’si kartal (eagle) ve son iki olarak en üst rütbeler olan Birinci Sınıf Üstün Usta (Supreme Master First Class) ve Dünyaca Seçkin (Global Elite) bulunmaktadır. Aşağıdaki görselden de inceleyebilirsiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

close

E-Bülten Aboneliği

Ücretsiz bülten aboneliğini başlatarak bizlere destek olabilirsin.

%d blogcu bunu beğendi: